Mama, mamka, mamička, maminka, mamina. Tak hovoríme Ženám s veľkým Ž, ktorým vďačíme za život, lásku a opateru. A práve mamičkám je venovaný dnešný blog. Byť mamou je rola na plný úväzok, a hlavne na celý život. Z nej nie je možné zobrať si dovolenku. Mamičky sa starajú, varia, upratujú, vytvárajú teplo domova, často nad rámec svojich síl. Práve preto si hlavne ony zaslúžia pozornosť aspoň v podobe každodenných maličkostí. Pozornosť si však zaslúžia nielen od detí, ale tiež od partnera.
ČÍM MÔŽETE POTEŠIŤ MAMIČKU?
Každá mama určite ocení, keď jej poďakujete za maličkosti, ktoré často beriete ako samozrejmosť. Nech už je to práca v domácnosti, starostlivosť o rodinu alebo vymýšľanie tých najlepších výletov a darčekov pre všetkých.
Určite ju potešíte, keď jej poviete, ako veľmi ju máte radi a prejavíte svoju vďačnosť za jej opateru a lásku
Jeden deň v týždni môžete mamičke prichystať raňajky alebo večeru. Ešte viac ju prekvapíte, keď jej k tomu necháte milý odkaz, alebo ho dáte napríklad na chladničku.
Na jeden deň skúste prevziať všetky povinnosti doma, doprajte jej tým voľný čas len pre seba. Takého času nemá iste dostatok, možno ho rada využije na odpočinok v príjemnej deke pri čítaní obľúbenej knihy či na relaxovanie v horúcej vani.
Radosť môžete urobiť aj obyčajnou pusou. Keď ju chcete prekvapiť, určite ju potešíte nečakaným darčekom do domácnosti alebo hrejivým oblečením,, napríklad v podobe vesty alebo svetra z ovčej vlny, ktoré ocení pri grilovaní alebo rozjímaní počas chladných večerov.
Vymyslieť môžete aj víkendový program presne podľa mamičkinho želania. Uvidíte, ako bude nadšená.
Skúste hovoriť na všetko „áno“, po celý deň. Uvidíte, čo všetko sa môže zmeniť k lepšiemu. A možno zažijete aj nečakané dobrodružstvo.
Keď mamku po celodennom chodení bolia nohy, doprajte jej vhodnú mäkkú a tvarovanú obuv, alebo kožené vložky do topánok s gélovými vankúšikmi. Bolesti nôh jej uvoľní aj upokojujúci balzam na unavené nohy.
Ale každú mamičku najviac poteší, keď si na ňu urobíte čas. Zamyslite sa, kedy ste sa jej naposledy spýtali, ako sa má, a kedy ste si spravili dostatok času na príjemný spoločný rozhovor?
A KEDY JE NAJLEPŠÍ ČAS ZAČAŤ S TÝMITO DOBRÝMI SKUTKAMI?
Napríklad práve na Deň matiek. Na Slovensku tradične oslavujeme Deň matiek druhú májovú nedeľu, tento rok to bude 9. 5. 2021.
Na Slovensku mamičky dostávajú predovšetkým darčeky. Najčastejšie v podobe kvetov, čokolády, bonboniér, obrázkov od detí, ktoré vyrobili v škôlke a poukážok na masáže a wellness. A pretože sme nútení vynechať poukážky na zážitky a wellness, môžeme ich nahradiť napríklad originálnymi darčekmi v podobe: nízkych kvietkovaných drevákov vhodných na leto, hebkého plédu z ovčej vlny alebo sivých mäkkých tenisiek, vhodných na každú príležitosť. A pokiaľ mamičke nechcete nič kupovať, verte, že ju poteší úplne všetko. Najmä, keď na chvíľu prevezmete zodpovednosť za jej povinnosti a mamičke doprajete nerušenú pohodu.
VEDELI STE, ŽE DEŇ MATIEK SA OSLAVUJE V NIEKTORÝCH ŠTÁTOCH V ÚPLNE INÝ DEŇ?
❤ 14. februára v Nórsku,
❤ 8. marca v Rusku a Bulharsku,
❤ 14. marca vo Veľkej Británii a Írsku,
❤ 21. marca v arabských štátoch na severe Afriky,
❤ 2. mája v Maďarsku, Portugalsku, Rumunsku a Španielsku,
❤9. mája v Českej republike, na Slovensku a v Spojených štátoch amerických,
❤ 30. mája vo Švédsku a Francúzsku.
AKO SA SLÁVI DEŇ MATIEK V INÝCH ŠTÁTOCH?
V Amerike mamičky dostávajú raňajky do postele, vrátane darčekov, a to nielen od detí. Mamičky si v tento deň môžu odpočinúť, pretože ich celý po celý deň nečakajú žiadne povinnosti. Rodiny sa tradične vyberú do reštaurácií a kaviarní, aby mamka nemusela variť. V Anglicku sa zase rodina schádza v kostole a neskôr tradične usadajú za stôl s mandľovým koláčom. Deti vyrábajú papierové priania a už od jari pre mamy pestujú fialky v kvetináčoch. Vo Francúzsku deti na Deň matiek varia pre svoje mamy dobrý obed. A tiež tradične darujú pohľadnice a drobné darčeky.
STE ZVEDAVÍ, ODKIAĽ SA ZOBRAL DEŇ MATIEK?
Korene siahajú až do starovekého Grécka, kde sa uctievala bohyňa Rey, ktorá je matkou všetkých bohov. Išlo hlavne o symbol plodnosti. V 16. storočí bol potom zavedený „Materský sviatok“. Všetci dostali deň voľna v práci, aby mohli navštíviť svoju rodinu. Tento deň pripadal na štvrtú nedeľu v pôstnom období pred Veľkou nocou. Jediné dva štáty, kde sa tento termín dodržiava až dodnes, sú Veľká Británia a Írsko. V Amerike sa tento sviatok dostal do väčšieho povedomia až neskôr, vďaka Anne Márii Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva žien. Na Slovensku, teda vo vtedajšom Československu, sa Deň matiek začal sláviť v roku 1923 vďaka Alici Masarykovej, najstaršej dcére Tomáša Garrigua Masaryka.