Mnohým z nás už napadla otázka: „Ako udržať výrobky z ovčej vlny stále v dobrej kvalite a najmä čisté ako nové?”
Mohlo by sa zdať, že udržiavanie výrobkov z ovčej vlny je veľmi náročný proces, lebo o vlnu sa musíme starať trochu inak než o bežné textílie. Opak je však pravdou. Preto sme pre vás napísali krátky návod, ako sa starať o vlnené výroky z Ovečkárne.
PRANIE A ČISTENIE
Vlna je výnimočný materiál, ktorý má okrem iného samočistiace vlastnosti, takže ju môžete prať iba minimálne a dlho vydrží ako nová. Vlna nemá rada vodu, a už vôbec nie teplú vodu. Vlnené výrobky väčšinou stačí nechať vyvetrať, alebo ich môžete prať (ideálne) ručne do 30 stupňov Celzia. Prípadne sa môžete rozhodnúť pre suché čistenie, ktoré nájdete dnes snáď už v každej čistiarni.
SUŠENIE
Svetre ani iné vlnené výrobky neodporúčame sušiť v sušičke. Vyhnite sa tiež sušeniu na tepelných zdrojoch, ako sú radiátory a podobne. Rovnako ako pri praní – vlnený materiál nesmie byť v kontakte s teplotou vyššou než 30 stupňov Celzia.
Ideálny spôsob sušenia vlnených textílií je rozloženie na vodorovnú plochu – na sušiak dajte napríklad uterák, na ktorom necháte vyschnúť sveter. Týmto spôsobom zabránite deformácii materiálu a sveter sa vám na žiadnom mieste neroztiahne.
V našej ponuke nájdete aj vlnené gule do sušičky bielizne, vo variante po 3 alebo 6 kusoch. Použitie týchto vlnených gulí je veľmi jednoduché. Vlnené gule vložíte do sušičky k mokrej bielizni a zapnete sušičku. Vlna má schopnosť pohlcovať vlhkosť, preto bude vaša bielizeň rýchlejšie suchá. Na vlnenú guľu môžete dať aj pár kvapiek éterického oleja, ktorý vám príjemne prevonia bielizeň. Po sušení guľu jednoducho vyberiete zo sušičky a necháte ju pozvoľna vyschnúť. Gule do sušičky odporúčame používať aj pri sušení bežnej bielizne, ako sú naše bavlnené obliečky, bielizeň sa vďaka guliam nebude v sušičke zamotávať a bude krásne mäkká.
PONOŽKY ALEBO TERMOBIELIZEŇ
Najobľúbenejším kúskom vlny sú práve vlnené ponožky. Merino ponožky u nás nájdete v rôznom zložení, pri ktorom je zachovaná ich jemnosť, pružnosť a odolnosť a ich zloženie tvorí okrem vlny napríklad aj bavlna alebo elastan.
Vďaka tomu ponožky môžete prať normálne v práčke s nastavenou teplotou na 30 °C. Na pranie vlnených výrobkov vždy odporúčame používať prací prostriedok Lanolín, ktorý vlákno vlny chráni pred poškodením a nečistotami.
Rovnako ako ponožky, aj niektorá termobielizeň obsahuje okrem vlny Merino aj ďalší materiál, aby bola príjemná na dotyk a aby si zachovala potrebnú elastickosť, keďže termobielizeň sa najčastejšie nosí práve pri pohybových aktivitách. Vlnenú termobielizeň odporúčame prať v rukách, v studenej vode s teplotou do 30 °C, ideálne s pracím prostriedkom s obsahom Lanolínu.
SVETRE, VESTY A ZIMNÉ DOPLNKY
Veľmi obľúbenou kategóriou oblečenia sa stávajú naše vlnené svetre s nórskym vzorom alebo tie s jednoduchým jednofarebným vzhľadom. Tieto svetre sa často používajú aj ako vrchné bundy, pretože ich nájdete tiež vo variante s GORE-texom, rovnako ako vlnené čiapky Kama. Odporúčame ich prať ručne a sušiť voľne rozložené na sušiaku.
Zimné svetre Merino môžete prať aj v práčke s nastavením na šetrné ručné pranie alebo na programe „Vlna“ do 30 °C. Opäť odporúčame nepoužívať nič iné, iba prací prostriedok, ktorý je vyvinutý špeciálne na starostlivosť o Merino výrobky – Lanolín, ktorý hĺbkovo ošetruje všetky vlákna, skvelo čistí, zaisťuje dlhšiu životnosť oblečenia a v neposlednom rade pekne vonia.
Pri všetkých druhoch ovčích viest postupujte s ošetrením rovnako ako pri svetroch, aj keď aj tu je lepšie vybrať si klasické ručné pranie bez využitia práčky. Jedine takto takto budete mať kontrolu nad tým, že sa pri praní vlnenej vesty niečo nepokazí.
Keď sa vám stane nehoda a zašpiníte oblečenie alebo lôžkoviny, keď škvrna nie je veľká, odporúčame škvrnu ošetriť lokálne pomocou handričky a studenej vody v rozprašovači – s pridaným lanolínom.
DEKY, PLÉDY, PRESTIERADLÁ
Medzi najobľúbenejšie vlnené výrobky patria deky a prestieradlá. Nájdete ich v rôznych variantoch a okrem iného aj v prevedení s bavlnenou podšívkou, ktorú odporúčame raz za čas vyprať. Klasické deky s vlneným vláknom – jednovrstvové alebo dvojvrstvové, odporúčame prať minimálne a stačí ich vyvesiť vonku na čerstvom vzduchu – v hmle, v mraze alebo v tieni. Aj keď niektorí naši zákazníci si deky čistia sami doma tak, že ich perú ručne vo vlažnej vode, my tento spôsob veľmi neschvaľujeme. Dôvod je jednoduchý. Vo chvíli, keď deka pohltí všetku vodu, je takmer nemožné takto zaťaženú deku vôbec vytiahnuť z vane. Ručné žmýkanie je taktiež veľmi náročné a prácne. Preto najlepší spôsob je zaniesť deku do čistiarne, kde majú skúsenosti s týmto materiálom a deku dokonale vyčistia suchým procesom čistenia. Ovčie deky stačí prať podľa potreby a predovšetkým podľa vášho vlastného pocitu.
V žiadnom prípade deky ani iné vlnené výrobky neperte v teplejšej vode a nevystavujte ich dlhému prehadzovaniu v práčke, pretože vlna by sa znehodnotila, vlákna by splstnateli a zrazili by sa. Takto vypraný výrobok nie je možné reklamovať. Pretože ovčia vlna v zime hreje a v lete naopak chladí, výrobky z ovčej vlny nosí a využíva mnoho zákazníkov celoročne.
PRIKRÝVKY
Naozaj veľa ľudí si myslí, že práve prikrývky je kvôli roztočom potrebné pravidelne prať pri čo najvyššej teplote. U nás v Ovečkárni ponúkame základné, tradičné a prémiové prešívané prikrývky s výplňou z ovčej vlny Merino, ve kterých se neusadzujú ani nemnožia baktérie a roztoče.
Vďaka hladkej štruktúre vlákna je vlna vhodná aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou a je takmer samočistiaca. Preto prikrývky stačí pravidelne vetrať na čerstvom vzduchu.
FUSAKY, HNIEZDA PRE DETI A ORTÉZY
Fusaky, hniezda a ďalšie doplnky pre novorodencov odporúčame prať tiež minimálne. Niektoré fusaky majú navyše nepremokavú úpravu, ktorá by sa mohla narušiť pri praní. Keď sa predsa len rozhodnete fusak vyprať, odporúčame ho prať v rukách a vo vodnom kúpeli do 30 °C, s pracím prostriedkom na vlnu. A rovnakým spôsobom treba prať aj ortézy.
OBUV A PAPUČE
V poslednom čase sa nám v Ovečkárni začala rozširovať kategória „Obuv“. Starostlivosť o obuv nie je náročná. Keď máte doma celovlnené papuče s mäkkou podošvou, ako napríklad TV papuče a vlnené papuče, môžete ich prať jednoducho ručne vo vlažnej vode s teplotou do 30 °C. Opäť odporúčame použiť Lanolín, ktorý je určený špeciálne na pranie výrobkov z vlny. Vďaka obsahu čistého lanolínu perie veľmi dôkladne a šetrne. V prípade, že máte klasické kožené papuče s ovčou vlnou vo vnútri, napríklad kožené papuče – neperte ich prosím. Stačí si na špongiu aplikovať kvapku Lanolínu s vlažnou vodou a jemne čistiť vnútornú časť s vlnou. Povrchovú koženú časť zotrite len zľahka navlhčenou handričkou a papuče nechajte preschnúť na čerstvom vzduchu. Zimnú obuv môžete z vonkajšej strany naimpregnovať proti vlhkosti.
Veríme, že si obľúbite vlnený materiál, nielen vďaka jeho hrejivým vlastnostiam, ale tiež pre jeho jednoduchú údržbu s výhodou zachovania dlhotrvajúcej čistoty, aj keď sa perie menej často.