Prehliadate, že vás bolia päty po celodennom státí alebo že vás pichá v prstoch? Ortopéd Tomáš Mundil varuje, že bolestivé signály nôh môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.
Aké problémy riešite najčastejšie vo vašej ordinácii?
„Pacienti prichádzajú do mojej ordinácie s tým, že ich bolia nohy, majú problémy v obuvi a nevedia prejsť a zvládnuť to, čo v minulosti.“
V čom je väčšinou problém?
„Jedna tretina až polovica ich ťažkostí má súvislosť s chodidlami. Problém je väčšinou v poklesnutej klenbe.“
Ako môžeme tento problém vyriešiť?
„Poklesnutej klenbe môžeme pomôcť správnym postavením päty a do istej miery aj cvičením.“
Medzi následky tzv. spadnutej klenby patria zdravotné problémy ako sú bolesti päty, chodidiel a vznik plochých nôh, vbočeného palca alebo ostrohy na päte. Pretože na tieto neduhy existuje pár jednoduchých pravidiel, ktoré znejú „cvičenie, nosenie správnej obuvi a starostlivosť o chodidlá“, pripravili sme pre vás pár cvikov, ktoré nezaberú veľa času a zvládnete ich cvičiť aj sami doma.
BOLESTI PÄTY
Bolesti päty môžu súvisieť s preťažením Achillovej šľachy, s ostrohou na päte a skrátením šliach nohy. Preto je dôležité naťahovať si chodidlá.
Cvik 1: Naťahovanie chodidla
Postavte sa k stolu alebo sa zaprite o stenu. Tak, aby ste mohli nohy voľne pokrčiť v kolenách. Vykročte nohou dozadu, položte ju celú na zem, aby došlo k natiahnutiu Achillovky. Teraz nadvihnite pätu čo najvyššie hore, pretlačte dopredu, pokrčte koleno a klesajte. Čím viac je noha natiahnutá, tým viac sa precvičuje priestor medzi pätou a prstami. V tomto postavení môžete preniesť váhu na palcovú a na malíčkovú stranu, čím zväčšíte napätie a natiahnete presne tie svaly, ktoré potrebujete.
Odporúčame pravidelné naťahovanie svalov, masáže nôh, relaxačné kúpele v olejovom kúpeli alebo so šumivými bombami do kúpeľa, teplé obklady na uvoľnenie svalového napätia. Okrem hrejivých krémov môžete využiť aj ponožky z ovčej vlny Merino, o ich blahodarných vlastnostiach sme už niekoľkokrát hovorili.
PLOCHÉ NOHY
Problémy s plochými nohami môžu vznikať od útleho veku. Nasledujúci cvik hravo zvládnu aj deti.
Cvik 2: Stoj na špičkách a na pätách
Postavte sa na podložku (keď nemáte dostatočnú stabilitu, podopierajte sa ľahko napríklad o stôl, stenu alebo stoličku pred sebou) a zdvihnite sa na špičky, potom späť na zem a naopak dozadu na päty. Tieto pozície striedajte niekoľkokrát po sebe.
V prvom rade riešime vhodnú obuv s mäkkou ohybnou podošvou, ktorá bude stabilizovať pätu. MUDr. Vladimír Medek a Tomáš Musil sa zhodujú: „Keď je klenba spadnutá, je potrebné pozdĺžnu klenbu nohy podporiť ortopedickými vložkami vyrobenými z rôznych materiálov, aby sa odľahčila noha.“
HALLUX (VBOČENÝ PALEC)
Ide o poruchu postavenia palca, ktorá môže viesť až k operáciám. Aby sme sa vyhli operácii, je nevyhnutná prevencia.
Cvik 3: Uvoľňovanie chodidla
Prepletieme prsty na rukách s prstami na nohách tak, aby palec obkrúžil palec a bol v osi dlhej priehlavkovej kosti. Snažte sa rozťahovať prsty od seba a potom pomaly krúžte. Začnite smerom od seba, potom smerom hore k sebe a dole. A palcom korigujete a vyrovnávate vystúpený kĺb haluxu.
Veľký vplyv na vytvorenie vbočeného palca má nesprávne zvolená obuv a rozloženie hmotnosti tela na chodidlá. Je potrebné, aby nosená zdravotná obuv poskytovala dostatok priestoru pre chodidlo a hlavne pre prsty. U nás v Ovečkárni si môžete kúpiť práve takú obuv, ktorá poskytuje dostatok priestoru pre chodidlo. Medzi tieto výrobky patria napríklad tenisky, baleríny alebo ortopedické papuče.
Pri problémoch s vbočeným palcom je dobré preventívne používať medziprstové korektory. V prípade plochých nôh sú vhodné ortopedické vložky. Keby ste chceli vedieť viac o tom, ako týmto problémom predchádzať a mať zdravé nohy, pozrite si náš blog na túto tému.