Spríjemnite si zimné večery pletením tak, ako to robia naše babičky. Urobte radosť sebe či svojim blízkym ručne pletenými ponožkami alebo čelenkou, ktoré sami vyrobíte, a navyše zahrejú každého zimomravca.
Rady našich babičiek sa snažíme dávať ďalej a udržať ich medzi nami čo najdlhšie. Preto podporujeme aj ich obľúbené činnosti a prenášame ich k vám.
Potešte svojich blízkych darčekom od srdca
Návod na čelenku
Upleťte si s nami čelenku na chladné dni a vyrobte si zároveň módní kúsok.
Na upletenie čelenky sme použili 100 g klbko priadze a bambusové pletacie ihlice 4,5 mm. Množstvo potrebnej priadze sa odvíja od šírky čelenky a obvodu hlavy, na ktorú čelenku pletiete.
My sme spotrebovali zhruba 1/3 klbka, čelenka bola upletená z 20 očiek a pred zošitím mala dĺžku 52 cm. Z jedného klbka si teda môžete upliesť aj 3 čelenky pre dospelého.
1. Na bambusové ihlice nahodíme 18 očiek + 2 okrajové, kde sa nedržíme vzoru (aby sme docielili pekne zakončené okraje).
2. Po nahodení očiek začneme prvým radom – striedame hladko a obratko a tým docielime perličkový vzor.
3. Pletieme do potrebnej dĺžky podľa obvodu hlavy, v našom prípade cca 52 cm.
4. Pletenie zakončíme preťahovaním očiek, čo je jeden z najbežnejších spôsobov, ako ukončiť prácu.*
5. Priadzu odstrihneme a zaháčkujeme.
6. Výsledná čelenka. Pre ozvláštnenie je možné vytvoriť uprostred čelenky efektný uzol.
* Okrajové očko a druhé očko najprv upletieme hladko a potom prvé očko pretiahneme cez druhé očko. Dajme si pozor, aby sme očká príliš nezaťahovali.
7. Okraje čelenky zahneme k sebe a protiľahlé konce vsadíme medzi seba.
8. Zašijeme s pomocou priadze, ktorá nám zostala z pletenia na čelenke, použijeme hrubú ihlu. (Je jedno z ktorej strany.) Zostehujeme a odstrihneme.
9. A máme hotovo.
Návod na ponožky
Ponožky, to už je taká trochu vyššia Ovečková škola.
Pri pletení ponožiek je veľmi dôležitý výber priadze.
Keď si vyberieme hrubšiu priadzu (napr. 100 g s návinom 180 m), ponožky rýchlejšie pribúdajú a sú to ideálne teplé ponožky na domáce leňošenie. So stredne hrubou (100 g s návinom 300 m) alebo jemnou priadzou (100 g s návinom 400 m) sú vhodné na celodenné nosenie v topánkach, ale práca bude pribúdať o niečo pomalšie.
Pri pletení pomocou ponožkových ihlíc máme očká navlečené na štyroch ihliciach a piatou ihlicou oplietame v radoch. Vďaka použitiu týchto ihlíc máme plynulý vzor po celom obvode bez toho, že by sme ho nejako narušili (na rozdiel od pletenia na dvoch klasických ihliciach).
Na pletenie ponožiek použijeme ponožkové pletacie ihlice 4,5 mm. Na pár ponožiek s veľkosťou 39/40 s našou výškou ponožky sme spotrebovali 100 g hrubej vlny, teda jedno klbko. Ak chceme menšiu/väčšiu veľkosť, miery bude potrebné upravovať v priebehu celého pletenia.
V našom prípade sme se rozhodli pliesť od horného lemu po špičku a prácu na ponožke si môžeme rozdeliť na píšťalu, pätu, priehlavok s chodidlom a špičku.
Počet nahodených očiek zodpovedá obvodu nohy a myslíme na to, že počet očiek musí byť deliteľný štyrmi. V priebehu pletenia našu huňatú ponožku skúšame na nohe.
1. Na pletaciu ihlicu nahodíme 52 očiek.
2. Po nahodení očká rovnomerne rozdelíme na 4 ihlice (13 očiek na ihlicu),
3. Spojíme do kruhu a pletieme piatou ihlicou.
4. PÍŠŤALA
Píšťalovú partiu pletieme pružným vzorom hladko-obratko do výšky priehlavku (v našom prípade zhruba 13 cm).
5. PÄTA
Teraz prichádza na rad päta, ktorá sa pletie z očiek nahodených na 1. a 4. ihlicu 2. a 3. ihlicu nechávame po celý čas pletenia päty voľnú. Pre jednoduchosť môžeme všetkých 26 očiek pliesť na jednej ihlici. Pletieme do výšky päty, v našom prípade 6 cm. Pre príjemnejší došľap pletieme lícovú stranu hladko, rubovú stranu teda obratko (celý rad jedným smerom, druhý rad opačným).
26 očiek si rozdelíme do troch skupín. Počet očiek v 1. a 3. skupine sa musí zhodovať, pričom prostredná skupina má najvyšší počet očiek. V našom prípade teda 8-10-8, ako značku použijeme farebne odlišnú priadzu.
Teraz po rozdelení očiek pletieme až k prvému očku pred druhou značkou hladko. Očko pred značkou spletieme s očkom za značkou pretiahnutím, prácu obrátime a prvé očko vezmeme obratko. Teraz pletieme až k prvému očku pred prvou značkou obratko, očko pred značkou a očko za značkou spletieme obratko, prácu obrátime a prvé očko vezmeme obratko.
Toto uberanie opakujeme tak dlho, kým nespotrebujeme všetky postranné očká a zostanú nám len očká v strednej časti.
6. KLIN NA PRIEHLAVKU
Pätu máme hotovú, teraz sa môžeme vrhnúť na klin priehlavku.
Z každého okraja päty teraz naberieme 13 očiek plus pridáme 5 očiek zo zostávajúcej prostrednej skupiny + na prvú ihlicu naberieme 5 očiek päty + 13, ktoré si vytvoríme. Teraz už máme opäť 4 ihlice a 5. pomocnú.
Očká na priehlavkový klin odoberáme takto: posledné dve očká prvej ihlice spletieme hladko, prvé dve očká štvrtej ihlice spletieme pretiahnutím. Tieto uberania opakujeme v každom druhom rade dookola tak dlho, až nám na ihliciach zostane počet očiek, ktoré sme nahadzovali na začiatku práce (13 očiek). Nasledujúci úsek chodidla pletieme ďalej rovno, a to až do dĺžky pred špičkou.
Počet vytvorených očiek sa líši v závislosti od šírky chodidla (13 nezodpovedá rozdeleniu 52 očiek na 4 ihlice). Ak pletieme inú veľkosť než 39/40, je počas pletenia potrebné skúšať a upravovat počty očiek.
7. ŠPIČKA
Na vytvorenie špičky spletieme hladko druhé a tretie očko na konci prvej ihlice, a potom druhé a tretie očko druhej ihlice spletieme pretiahnutím. Odoberanie na konci tretej ihlice robíme rovnako ako na prvej ihlici. Na začiatku štvrtej ihlice odoberáme rovnako ako na druhej ihlici.
Po upletení dostatočnej dĺžky špičky nám zostane na ihlici 8 očiek (2 očká na každej ihlici), ktoré stiahneme pracovnou priadzou a zakončíme.
Priadzu zostehujeme na vnútornej strane ponožky (na špičke a v píšťalovej časti).
A môžeme si obúvať ponožku. 😊
Doprajte si praktické kúsky z Ovečkárne
Ak si na pletenie netrúfate, máme pre vás tipy na huňaté darčeky z ovčej vlny, ktoré si môžete jednoducho a bez starostí iba objednať z pohodlia domova.