Je lepšie chodiť do suchej sauny, alebo do pary? Prečítajte si ich výhody a zistite, čo je pre vás to pravé orechové.
Prínosy suchej sauny
Saunovanie je často spájané so severskými krajinami, kde sa tento rituál stal prirodzenou súčasťou života. Verejné suché sauny, najčastejšie fínske, môžete nájsť v každom meste, a obyvatelia sa v nich bežne schádzajú minimálne 1x do týždňa. Vedia totiž, že sauna má skvelé prínosy pre telo aj myseľ, preto tento starostlivý rituál povzniesli aj na stretávanie sa s priateľmi. Pozrite sa na výhody saunovania, možno aj vás presvedčia navštíviť saunu.
1. Uvoľnenie a zmenšenie stresu
Saunovanie znižuje hladinu stresového hormónu a zvyšuje produkciu hormónov šťastia – endorfínov. Tým prispieva k psychickej pohode a uvoľnenej mysli.
2. Prekrvenie tela
Vysoké teploty a následný proces ochladzovania prispievajú k rozšíreniu ciev a tým aj k lepšiemu prúdeniu krvi a okysličeniu organizmu. Dajte si však pozor na veľké zníženie tlaku, obzvlášť ak ho máte bežne nízky.
3. Uvoľnenie svalov
Saunovanie tiež príjemne prehrieva svaly, tým uvoľňuje preťažené svaly po fyzicky náročnej práci alebo športovaní, a tiež stuhnuté svaly po častom sedení a státí.
4. Vyplavenie škodlivých látok
Potením sa telo zbavuje prebytočných škodlivín, ako sú toxíny, a tým prispieva k celkovej očiste organizmu. Preto je sauna vhodná na detoxikáciu organizmu, obzvlášť po zimnom prejedaní.
5. Lepší spánok
Pri saunovaní sa tvorí hormón melatonín, ktorý prispieva k zlepšeniu kvality spánku. Môže sa zlepšiť kvalita, ale aj dĺžka samotného spánku.
6. Hydratácia pleti
Potenie a prekrvenie kože priaznivo pôsobí na jej kvalitu, hydratáciu a odstránenie prebytočných nečistôt, ako je maz alebo odumretá koža.
7. Relaxácia
V saune nie sú žiadne povinnosti, len ticho, alebo príjemná hudba. Je to konečne váš čas, keď môžete poriadne relaxovať a chvíľu nemyslieť na nič iné.
8. Lepšia obranyschopnosť tela
Pravidelné saunovanie zvyšuje počet bielych krviniek, čo priaznivo pôsobí v boji s vírusmi a baktériami.
Fínska (suchá) sauna
Najčastejšia suchá sauna je práve fínska. Vyzerá ako menšia miestnosť obložená drevom, v ktorej nájdete lavice na sedenie a ležanie a okrem nich tiež žeravú piecku s uhlíkmi. Do takej sauny je vhodné chodiť, keď sa cítite zdraví. Často si tiež môžete vybrať z časov, ktoré sú v saune určené len pre ženy, pre mužov, pre rodiny s deťmi alebo spoločné saunovanie (často už bez detí). Taká sauna má vysokú teplotu a veľmi nízku vlhkosť.
Ako a v čom chodiť do sauny?
Do sauny nechoďte hladní, ale zároveň najskôr 2 hodiny po jedle, aby vám neprišlo zle. Pred vstupom do sauny je potrebné sa osprchovať. A následne môžete v župane alebo v prestieradle vstúpiť do spoločných miestností ako je bar s pitím, alebo odpočívareň. Ak máte na výber a nie ste na saunu zvyknutí, odporúčame začať vstupom do sauny, ktorá má okolo 60 °C, aby ste si na saunu zvykli. Ak viete, čo môžete od suchej sauny čakať, tak môžete navštíviť rovno fínsku saunu.
Do sauny vstupujte bosí a iba v bavlnenom prestieradle, alebo froté kilte, prípadne s čiapkou do sauny, ktorá ochráni vaše vlasy. Zo začiatku si sadnite na najnižšie lavice, kde je vzduch najmenej horúci, a pri ležaní si telo podložte prestieradlom, alebo si na prestieradlo sadnite. Dýchanie sa odporúča nosom, ale ak bude pre vás vzduch veľmi horúci, tak dýchajte ústami. V saune odporúčame byť 10–20 minút, ale vždy dbajte na to, ako sa cítite. Saunu môžete opustiť kedykoľvek, samozrejme aj skôr.
Po opustení suchej sauny sa najskôr osprchujte, ideálne vlažnou vodou. Odporúčame začať sprchou rúk, nôh a potom celého tela. Je to preto, aby vaše telo neutrpelo veľký šok z prudkej zmeny teploty. Potom sa môžete ochladiť v ochladzovacom bazéniku alebo jazierku a následne vkĺznuť do hrejivého županu a relaxovať v odpočívarni napríklad pri príjemne teplom čaji. Nepodceňujte pitný režim a doplňujte si dostatok tekutín.
Tento celý rituál môžete opakovať 3–4x podľa toho, ako sa cítite. Saunu navštevujte aspoň 1x do týždňa, ale maximálne 2–3x týždenne.
Kedy saunu radšej vynechať
Suchú saunu radšej vynechajte, keď vás trápi vysoký krvný tlak, ste tehotná, máte infekciu, ste nachladení, chorí a alebo máte kardiovaskulárne problémy. Ak si nie ste istí, či je pre vás suchá sauna vhodná, môžete sa poradiť so svojím praktickým lekárom.
Para či inak parný kúpeľ
Parný kúpeľ môžete nájsť vo väčšine aquaparkov aj kúpeľov. Vyzerá ako veľká vykachličkovaná kúpeľňa s lavicami a sprchou. Často v ňom cez hustú paru nie je ani vidieť. Je to vďaka veľkej vlhkosti, ktorá dosahuje až 100 %. Avšak teplota na rozdiel od suchej sauny je príjemných 35– 50 °C. Preto si paru môžete vychutnať na záver napríklad po plávaní v kúpeľoch, a to aj s deťmi. V parnom kúpeli je dobré dýchať celými ústami. V parnom kúpeli môžete zostať až 20 minút a návštevu po odpočinku pokojne ešte 2–3x zopakovať.
Špeciálne parné kúpele môžu byť obohatené esenciálnymi olejmi, ktoré prevoňajú saunu a umocňujú celkový zážitok. Také kúpele nájdete často v saunových komplexoch ako citrusový parný kúpeľ, alebo napríklad bylinkový turecký parný kúpeľ.
Na čo všetko je vhodný parný kúpeľ?
1. Prehriatie v chladných dňoch
Vyhrievané lavice a horúca para vás príjemne prehrejú, aj keď sa vonku ochladí. Parnú saunu preto môžete navštevovať pokojne po celý rok.
2. Zlepšuje dýchanie
Horúca para pôsobí priaznivo na dýchací systém. Obzvlášť ak trpíte na astmu, alebo máte často upchaté dutiny.
3. Hydratuje pokožku
Para skvelo zvlhčuje pokožku a pôsobí dobre aj na celulitídu. Dobre pôsobí tiež na akné.
4. Pôsobí priaznivo na svaly a kĺby
Parný kúpeľ dobre pôsobí aj na reumatické ťažkosti a zmierňuje bolesť svalov aj kĺbov.
Už viete, či je pre vás lepší parný kúpeľ, alebo suchá sauna?