V DNEŠNOM ČLÁNKU SA DOZVIETE:
- Tipy, ako si môžete dopriať prírodnú masáž chodidiel.
- Prečo je barefoot obuv symbolom zdravej chôdze?
- Ukážeme vám cviky na precvičovanie chodidiel.
- Zistíte, čo všetko je dôležité sledovať pri chôdzi.
- Poradíme vám, ako si vybrať obuv, keď máte vbočený palec, alebo opuchnuté chodidlá.
- Možno vás prekvapí, že niekedy stačí len zmeniť stielku obuvi.
- Ako sa starať o svoje nohy.
- Prečo chodiť v drevákoch?
Skúste zmeniť svoje staré návyky za nové. Možno budete prekvapení, ako veľmi obohatia váš život. Urobiť niečo malé pre svoje zdravie môžete pokojne hneď, pretože táto jar sa nesie v mene zdravej chôdze.
1. Doprajte si prírodnú masáž chodidiel
Vyspite sa do ružova, vstaňte s východom slnka a začnite nový deň vykročením bosou nohou do zelenej trávy s rannou rosou. Prejdite sa aj po kamienkoch, dubovej kôre a vkročte napríklad aj do malého potôčika, alebo hebkého machu. Premasírujete si tým chodidlá, ale aj prekrvíte končatiny a pekne sviežo naštartujete svoj deň. Po takej prírodnej prechádzke už stačí len osušiť nohy, vkĺznuť do bavlnených, bambusových, alebo letných Merino ponožiek, obuť si mäkké gélové tenisky a vybrať sa oproti novému dobrodružstvu.
2. Vyskúšajte chôdzu v barefoot obuvi
Čas, keď pri výbere obuvi záležalo len na tom, ako topánka vyzerá, je preč. Vzhľad topánok je síce dôležitý pre mnohých z nás, ale až na druhom, treťom a niekedy až piatom mieste. Podstatnejšie sú pohodlie a prínos, ktoré nám pri chôdzi poskytnú.
O barefoot obuvi ste možno už počuli a možno vás jej výhody presvedčia na to, že si ju konečne vyskúšate. Tou najväčšou výhodou je prirodzená chôdza so zapojením svalov, na ktorú bolo ľudské chodidlo doslova stvorené. Tomu napomáha tenká rovnomerná a veľmi ohybná podošva, vďaka ktorej sa chodidlo prispôsobí terénu namiesto podošve. Ďalšou výhodou je rozšírená špička, ktorá umožňuje prirodzené rozloženie a pohyb prstov na nohách. Okrem barefoot obuvi pre dospelých si v Ovečkárni môžete kúpiť barefoot sandále aj tenisky pre deti. Umožnite aj deťom nosiť detskú barefoot obuv, ktorá podporuje správny a prirodzený vývoj chodidla. A ak neviete, akú veľkosť barefoot obuvi si máte vybrať, nazrite do veľkostnej tabuľky, ktorú nájdete pri každom páre obuvi.
3. Pravidelne si naťahujte chodidlá
Zaraďte do svojej dennej rutiny desaťminútové naťahovanie chodidiel. Takým cvičením si uvoľníte stuhnuté svaly, pomôžete si zlepšiť pružnosť svalov, takže budete mať aj lepšiu koordináciu pri chôdzi, prekrvíte si končatiny a môžete zmierniť aj bolestivé ťažkosti.
Začať môžete naťahovaním na jogovej podložke s ovčou vlnou s protišmykovým povrchom, alebo na pevnom nekĺzavom povrchu, bez ponožiek. Postavte sa na špičky a vydržte v tejto pozícii desať až dvadsať sekúnd. Pri tejto pozícii nezabúdajte vnímať svoje držanie tela a nezabúdajte ani na pravidelné dýchanie. Cvik opakujte aspoň 15x. Potom sa postavte na celé chodidlá a prenášajte hmotnosť tela zo špičiek na pätu v pomalom rytme tak, aby ste v jednom okamihu stáli iba na špičkách a potom na pätách. V ďalšom cvičení môžete využiť aj malú loptičku, ktorú si vložíte pod chodidlo a budete ju prevaľovať od špičky až po pätu. Tento cvik môžete robiť aj v sede a pre ešte lepšiu masáž môžete klasickú loptičku nahradiť gélovou alebo plastovou masážnou loptičkou, ktorá má zaoblené „masážne bodlinky“ pre lepšie prekrvenie.
4. Začnite chodiť pešky
Ak do práce a na nákupy jazdíte často autom, možno vás jarné lúče slnka presvedčia k chôdzi pešky. Aj chôdza 2–3x do týždňa môže zlepšiť váš životný štýl, kondíciu a možno aj psychickú pohodu.
V prípade, že na chodenie pešo nie ste zvyknutí, začnite pozvoľna a postupne zvyšujte počet prechádzok, a tiež dĺžku prejdeného úseku. Či už kráčate do práce, na nákup, alebo len venčíte psa, skúste si pri chôdzi uvedomiť postavenie svojho tela. Možno ste trochu zhrbení, možno nevyvážene došľapujete iba na jednu nohu. Skúste tieto maličkosti upraviť, vrátane svojho tempa aj dýchania, a možno sa vám bude chodiť lepšie a z prechádzok sa nebudete vracať s bolesťou chrbta. Zvážte tiež to, či máte obuv, ktorá je vám pri chôdzi príjemná. Hneď keď si navyknete na pešiu chôdzu, môžete meniť trasy, aj terén z kopca, do kopca. Ak sa vám chôdza pešky zapáčila a už ste si na ňu zvykli, nastavte si vo svojom mobilnom telefóne denný limit na 10 000 krokov denne a skúste tento limit dodržiavať. Pri pozorovaní určite zistíte, koľko toho nachodíte na rôznych miestach, a možno vás to bude aj motivovať.
5. Vyberajte si vhodnú obuv
Ak vás trápia problémy s nohami, možno si nemôžete obuť každé topánky. V prípade bolestí vbočeného palca istotne poteší, že v našej ponuke nájdete aj obuv na hallux, ktorá je dostatočne široká a niektoré modely majú navyše aj zmäkčenú vnútornú časť pri päte.
Ak patríte medzi tých, ktorých trápia opuchnuté chodidlá, alebo máte obviazanú nohu po úraze či operácii, tak pre vás môže byť vhodná obväzová obuv. Tú nájdete v našej ponuke v podobe širokých topánok, ktoré sú plne rozopínateľné, alle tiež v podobe balerín, alebo papúč na doma.
Tí, ktorí majú radi anatomicky tvarovanú stielku, budú určite nadšení z nových pestrých farieb korkových šľapiek, ktoré sú vhodné aj na doma, aj na vonku.
Pre vás, ktorí sa potrebujete cítiť v pohodlí, máme mäkké gélové tenisky, ktoré vám určite urobia radosť. Určite v nich vydržíte úplne celý deň.
A keď si nie ste istí, ktorú veľkosť si máte vybrať, premerajte si svou nohu podľa návodu a vyberte si veľkosti podľa veľkostnej tabuľky, ktorú nádete pri každom páre obuvi.
6. Vymeňte si stielku v obuvi
So svojou obuvou ste spokojní, ale máte problémy s klenbou? Alebo vás v obuvi po dlhšej chôdzi bolí celá plocha chodidla? Možno stačí len vymeniť stielku obuvi za takú, ktorá podporuje pozdĺžnu a priečnu klenbu. V Ovečkárni nájdete niekoľko druhov vložiek do topánok podľa druhu využitia. Či už proti poteniu, na šport, pre fyzickú záťaž v práci, alebo vložky do topánok s kokosovým vláknom proti zápachu.
7. Starajte sa o svoje nohy
Nemenej dôležitá je aj starostlivosť o chodidlá. Umývanie chodidiel každý deň a denné vymieňanie ponožiek z prírodných materiálov by malo byť samozrejmosťou pre každého z nás. Tým totiž obmedzujeme šírenie baktérií a predchádzame vzniku nepríjemného zápachu. Môžete pridať aj ďalšiu starostlivosť, ktorá prospeje našim chodidlám. Po každom umytí vmasírujte hydratačný krém, aby koža na nohách zostala jemná, hebká a bez popraskania. Nepodceňte ani pravidelné strihanie nechtov do rovného tvaru. Pomôcť vám môžu klieštiky na nechty na nohách. Ostré hrany potom zabrúsite pilníkom. Ak si na takúto starostlivosť o nohy netrúfate, využite služby pedikúry. Nemusíte mať obavy, skúsená pedikérka sa o vaše nohy náležite postará.
8. Vyskúšajte, ako sa chodí v drevákoch
Páčia sa vám tradičné dreváky? V tom prípade ich musíte vyskúšať. Chôdza v drevákoch vyžaduje svoj čas, ale zato má bezkonkurenčné výhody pre telo. Medzi najväčšie výhody chôdze na dreve patrí narovnanie chrbta pri chôdzi. Tvar drevákov vás skrátka donúti narovnať si chrbát a chodiť konečne vzpriamene. Mnohým zákazníkom sa vďaka tomu uľavilo od bolesti chrbta, ktorú im spôsobilo nesprávne držanie tela. Ďalšou výhodou chôdze na dreve je, že pomáha tvarovať chodidlo do jeho prirodzenej podoby.
V Ovečkárni máme dreváky veľmi radi. Preto u nás môžete nájsť klasické dreváky v tradičnej podobe v mnohých farbách aj vzoroch, ale máme ich aj vo variante drevákov s gumenou podošvou, ktorá šetrí kĺby. Nezabudli sme ani na otvorené nízke dreváky, ktoré si môžete vziať do kancelárie, alebo napríklad aj na dovolenku.