Zápaly sú pre organizmus človeka veľmi nepríjemné. Aj keď sa to môže zdať ako nepríjemné riešenie, pri týchto problémoch nie je vhodné „dať si horúci kúpeľ", pretože tým by ste svoj problém mohli skôr podporiť, než sa ho zbaviť.
Existujú dva druhy liečby teplom, jeden je s pomocou suchého tepla, druhý s vlhkým teplom. Každý z nich je vhodné použiť v inom prípade.
Suché teplo
Ide o liečbu suchými obkladmi, ktoré telo prehrejú. A na to je ideálna práve ovčia vlna. Dokáže udržovať stabilnú telesnú teplotu, takže telo sa neprehrieva, ale vlna ho príjemne zohreje. To je skvelé proti miernym bolestiam. Medzi bolesti, pri ktorých je dobré využiť suché teplo, patria: bolesti chrbta, menštruačné bolesti, migrény od krčnej chrbtice, bolesti brucha. Suché teplo pomáha aj s presilenými a stuhnutými svalmi, prechladnutím a zahlienenými prieduškami.
Ideálny spôsob, ako využiť suché teplo, je pomocou výrobkov z ovčej vlny, ktoré umiestníte priamo na boľavé miesto a teplo necháte pôsobiť. Na problémy s chrbtom je vhodný ľadvinový pás – bedrový, elastický ľadvinový pás, vesty alebo ortéza na krk. Jednoduché zapnutie na suchý zips a elastickosť zaistia, že pás či ortéza nebude padať.
Vlhké teplo
Na liečbu vlhkým teplom sa využívajú horúce kúpele, hrejivé maste, teplé zábaly sa často používajú v kombinácii s pitím bylinkových čajov, napríklad harmančekový čaj.
Vlhké teplo pomáha pri prechladnutí, bolestiach brucha, alebo pri problémoch s trávením. Nie je ale príliš vhodné pri problémoch s chrbticou a svalmi alebo zápalmi močového mechúra.
Horúci kúpeľ sa využíva pri prechladnutí a regenerácii svalov a kože. Pré príjemnú vôňu a na zvláčnenie pokožky môžete použiť šumivé bomby do vane.