Najčastejším problémom nôh, hneď po plesniach, je nesprávne tvarovanie nôh vzniknuté v dôsledku chybného a zároveň dlhodobého zaťaženia nôh. Nesprávne tvarované nohy má až polovica všetkých dospelých. Problémy však začínajú už v detskom veku, keď deti nemajú vhodnú obuv na to, aby sa ich nohy správne vyvíjali.
Najčastejšími problémami sú rozšírenie chodidla, zvýšenie priehlavku, deformácie prstov, vznik tzv. haluxu. S takto tvarovanými nohami má mnoho ľudí problém vybrať si topánky, do ktorých sa im vojde noha, a navyše budú pohodlné.
My v Ovečkárni podporujeme zdravie a zdravú chôdzu, preto si u nás môžete kúpiť zdravotnú obuv. Medzi výrobkami zdravotnej obuvi u nás nájdete ortopedické tenisky, baleríny, dreváky a korkové šľapky. Všetka táto obuv je vhodná pre ploché nohy, problémy s vysokým priehlavkom alebo haluxom. V tejto kategórii nájdete aj bielu zdravotnícku obuv alebo obväzovú obuv, ktorá je nastaviteľná na nohu a je vhodná pri výraznejších problémoch s chodidlami.
Ploché nohy
Noha má dôležitú funkciu opory tela pri chôdzi. Chodidlo má pri pohybe schopnosť prispôsobiť sa rôznym povrchom a okrem iného tiež tlmí nárazy tela.
Postupne počas života človeka sa chodidlo začína zaťažovať chôdzou a formuje sa klenba nohy. Až 80 % obyvateľstva má chybné postavenie nohy. Jedným z problémov môže býť znížená alebo až úplne chýbajúca klenba nohy alebo ploché nohy.
Väčšina z nás ani neuvažuje nad tým, že by sme mohli mať nejaký problém s nohami. Ale skutočnosť je úplne iná. Príznakov môže byť hneď niekoľko, od bolestí kolien či členkov, cez migrény až po bolesti krčnej chrbtice. Dokonca ani kŕče v lýtkach nemusíte mať kvôli nedostatku horčíka, ale práve kvôli plochým nohám.
Chodidlo tvorí klenba, ktorú rozlišujeme na priečnu a pozdĺžnu. Keď máme problém s plochými nohami, hovoríme o priečne alebo pozdĺžne plochých nohách. Priečne plochá noha sa vyznačuje znížením priečnej klenby nohy a stratou pruženia.
Pri probléme s pozdĺžne plochými nohami dochádza ku zníženiu alebo vymiznutiu pozdĺžnej klenby nohy, ktoré sprevádza vybočenie pätovej kosti. V praxi to vidíme pri pohľade na nohu zozadu, keď je vnútorný členok vbočený dovnútra a tým vzniká preťažovanie vnútornej hrany chodidla.
Nesprávne postavenú klenbu odhalíte jednoducho aj z odtlačku chodidla.
Na tento druh problémov odporúčame okrem cvičenia tiež obuv s anatomicky tvarovanou stielkou, akú majú napríklad naše dreváky alebo korkové šľapky.
Halux
Pociťujete pri chôdzi bolesť v kĺbe palca, ale pritom ešte nevidíte, že sa váš palec mení? Ochorenie hallux valgus začína pomerne nenápadne nepatrnou bolesťou, otlakmi a mierne opuchnutým kĺbom. Keď máte pocit, že bolesť je „iba zo zlej obuvi“, pravdepodobne máte pravdu. Práve dlhodobé nosenie nevhodnej obuvi môže mať za následok nepríjemné ochorenie, ktoré dokáže vyvrcholiť operáciou. Vbočený palec vzniká tiež ako dôsledok plochých nôh.
Poznáme niekoľko typov problémov s palcami na nohách, ktoré voláme halux. Medzi najčastejšie z nich patria: vbočený palec (hallux valgus), vybočený palec (hallux varus) a stuhnutý palec (hallux rigidus).
Ochorenie sa prejavuje neprirodzeným postavením palca, v ktorom dochádza k vykriveniu palca a vzniku kostného výrastku v oblasti kĺbu. V dôsledku tejto nesprávnej polohy vznikajú na palci bolestivé otlaky. Palec môže začať rotovať a oblasť kĺbu sa v mnohých aspektoch poškodzuje.
Akú obuv si vybrať pre vbočený palec?
Keďže každé chodidlo je iné, vhodná je práve taká obuv, ktorá sa dokáže prispôsobiť chodidlu. Dámske šľapky Eva sú na bočnej strane špeciálne upravené elastickým remienkom, ktorý poskytuje dostatočný priestor pre kĺb palca.
Vybrať by ste si mali topánky z priedušných prírodných materiálov a s kvalitnými podrážkami, aby sa v nich noha nešmýkala. Obuv s protišmykovou podrážkou môže pred prípadným pádom zachrániť nielen vaše chodidlá, ale aj ruky.
Na podporu správneho postavenia palca a nohy sa používajú napríklad aj špeciálne korektory, bandáže, ortézy a vložky, ktoré si môžete kúpiť aj u nás v Ovečkárni.
Pomôcť si môžete tiež pravidelným cvičením, ktoré pomôže posilniť väzy, šľachy a svaly v oblasti chodidla a priehlavku.
Vysoký priehlavok
Rovnako ako problém s plochými nohami, ťažkosti môžete mať aj s vysokým priehlavkom, a to je spôsobené naopak – vysokou klenbou.
Vysoký priehlavok je stav, keď sa klenba nohy tvaruje tak, že priehlavok sa zdvíha a chodidlo v neskoršej fáze pripomína tvar luku. Od toho je odvodený názov lukovitá noha.
Že máte vysoký priehlavok, to si všimnete hlavne v prípade, keď sa vám ťažko obúvajú topánky. Ľudia, ktorých trápi toto ochorenie, sú náchylnejší na vyvrtnutie členka či na natrhnutie šliach. Preto je rozumné nosiť pevnú a najlepšie ortopedickú obuv.
V Ovečkárni vám ponúkame tenisky so suchým zipsom a na letné horúce mesiace kožené šľapky, alebo štýlové korkové šľapky.
Nadmerné potenie nôh
Nadmerné potenie nôh je hlavne v letných mesiacoch veľmi častým problémom. Samozrejme, že aj tento problém má riešenie, ktoré znižuje potenie na minimum. Ani potenie nôh by ste nemali brať na ľahkú váhu. Vhodná prevencia je umývanie nôh antibakteriálnym mydlom aj viackrát denne, keď máte príležitosť. Dôležité je nosiť ponožky z prírodných materiálov, 100 % bavlny alebo bambusu.
Čo sa týka obuvi, odporúčame nosiť topánky z priedušného materiálu. Skvelou voľbou môžu byť naše veľmi pohodlné priedušné ortopedické tenisky.
V lete, keď sú teploty už naozaj vysoké, môžu byť vaším nepostrádateľným spoločníkom naše šľapky z prírodných materiálov ako je koža a korok, ktoré sú vhodné na doma, ale tiež na prechádzky vonku.
Nohy nás nosia celý život, preto sa o nich musíme dôkladne starať, v budúcnosti to veľmi oceníme. Nepodceňujte žiadny problém, ktorý by pri zanedbaní mohol viesť k problémom, ktorým by sme sa mohli jednoducho vyvarovať nosením vhodnej obuvi.