V dnešnom článku sa dozviete:
Spríjemnite si záhradkárčenie
Čas strávený v záhrade je pre mnohých z nás príjemným únikom od všetkých povinností, telefónov a ďalších elektronických zariadení. Napriek tomu, že v záhrade býva veľa práce, ktorá snáď nikdy nekončí, robíme ju radi a dobrovoľne. A to najmä preto, že v záhrade vypneme hlavu od premýšľania a odvedenú prácu môžeme rýchlo nielen vidieť, ale často aj zjesť.
Jar, najmä apríl a máj, je skvelým obdobím na prípravu záhrady po dlhej zime. Často sa vraví, že väčšinu nových sadeničiek môžeme vysádzať až po troch zmrznutých, čo vychádza cca na polovicu mája. Ale aj do tohto termínu môžeme v záhrade urobiť mnoho práce. Práve preto vám prinášame 13 tipov, ktoré vám záhradkárčenie zjednodušia aj spríjemnia.
1. DREVÁKY VÁM UĽAHČIA OBÚVANIE
Tiež sa pri práci v záhrade často vraciate do vnútorných priestorov pre ďalšie pomôcky, pre záhradné náradie, alebo pre drevo? Tak určite nechcete strácať čas zdĺhavým obúvaním. Pre tieto prípady určite oceníte anatomicky tvarované dámske a pánske dreváky ako záhradné šľapky, do ktorých rýchlo vkĺznete bez zdržiavania.
Dreváky vás navyše pri chôdzi nútia mať rovný chrbát a tým pomáhajú k odbúraniu bolesti zo zlého držania tela.
2. ROZVRHNITE SI EFEKTÍVNE SVOJ ČAS
Aby ste všetok voľný čas nestrávili len prácou v záhrade, môžete si vytvoriť harmonogram, v ktorom si prácu lepšie rozvrhnete na jednotlivé dielčie časti. Ráno môžete napríklad začať strihaním starých ovocných stromčekov a kríkov, napoludnie si môžete vyhradiť čas na grilovanie namiesto varenia, popoludní sa môžete venovať rýľovaniu hriadok a od 16. hodiny môžete ísť napríklad na ihrisko s deťmi alebo vnúčatami. Vďaka lepšiemu rozvrhnutiu času nestrávite svoj voľný čas len prácou v záhrade, ale tiež časom so svojimi blízkymi.
3. VLASTNÝ KOMPOST JE NA NEZAPLATENIE
Mať vlastný kompost a ušetriť za kupovanie hliny sa oplatí aj do budúcnosti. Či už si kúpite kompostér, alebo si ho vyrobíte vlastnoručne napríklad z dreva, určite z neho budete nadšení. Všetok organický odpad z kuchyne, aj uschnuté kvetiny, či staršie plody, pokosenú trávu a dokonca aj citrusy alebo sadlinu z kávy môžete dávať do kompostu. A to je všetko, čo pre to musíte urobiť.
Kompost však udržiavajte primerane vlhký. Zo začiatku môžete v záhrade nazbierať aj niekoľko dážďoviek, ktoré premiestníte do kompostu. Dážďovky sú skvelé pomocníčky, ktoré urýchľujú rozklad bio-odpadu, prevetrávajú pôdu a vďaka tomu vzniká rýchlejšie zemina, ktorú pre dostupné živiny ocenia všetky rastliny.
4. VLNENÉ VESTY OCENÍTE DO KAŽDÉHO POČASIA
Ak patríte medzi tých, ktorí neradi odchádzajú od začatej práce, tak sa vám môže stať, že niekedy prácu v záhrade dokončíte až v šere pri zapadajúcom slnku. A aby ste sa cítili stále príjemne, či už vonku svieti slnko alebo keď sa k večeru ochladí, spoľahnite sa na vlnené vesty z ovčej vlny. Taká bačovská vesta z ovčej vlny udržuje príjemnú stabilnú teplotu tela a navyše odvádza vlhkosť, takže sa vyhnete neustálemu pridávaniu oblečenia, alebo naopak vyzliekaniu.
5. NAKÚPTE SI NOVÉ SADENIČKY
Cez víkend sa vyberte na farmárske trhy a nakúpte si nové sadeničky šalátu, paradajok, jahôd alebo kvetín od miestnych pestovateľov. Paradajky aj šalát budú síce musieť počkať v skleníku až do polovice mája, ale aspoň sa budete mať na čo tešiť.
6. DO ZÁHRADKÁRČENIA ZAPOJTE AJ DETI
Nechajte deti zasiať semienka, či zasadiť pripravené sadeničky jahôd. Uvidíte, že deti ich budú každý deň chodiť pozorovať, či už vyrástli. Nielen že sa zabavia, ale budú vám o to viac dobrovoľne pomáhať, tešiť sa na úrodu, a vy vďaka ich pomoci získate viac voľného času navyše.
A ak sa deti budú stále nudiť, môžete im kúpiť hračku ovečku, ktorá sa jednoducho rozloží do vankúšika, alebo napríklad drevené hračky.
7. VYTVORTE SI HRIADKY ZO STARÝCH DOSIEK
Zostali vám dosky zo skriniek, starého nábytku, alebo máte prebytočné trámy? Vyrobte si z nich vyvýšené hriadky a nemíňajte zbytočne peniaze za nové dosky. Dosky zostavte do tvaru obdĺžnika a jednoducho ich priskrutkujte k sebe. Hriadky potom stačí vyplniť vetvičkami a kvalitnou zeminou, napríklad z kompostu.
8. VLNENÉ PODSEDÁKY VYUŽIJETE AJ POD KOLENÁ
Máte doma vlnené podsedáky? A vedeli ste, že ich nemusíte využívať len na stoličky? Dobre vám poslúžia aj pri kľačaní pri práci, aj na sedenie v záhradke. Podsedák z ovčej vlny v sivom alebo hnedom prevedení takmer nezašpiníte, navyše bude vďaka vlne dobre izolovať od chladnej zeme a tým aj šetriť vaše kolená pred prechladnutím.
9. CHRÁŇTE SI KĹBY VLNENÝMI ORTÉZAMI
Kĺby aj spodok chrbta si môžete chrániť pred prechladnutím vlnenými ortézami a ľadvinovým pásom z ovčej vlny. A v prípade, že to s prácou v záhrade preženiete, od bolesti vám uľaví mazanie na chrbát, kolená aj ostatné kĺby.
10. RASTLINKY POLIEVAJTE DAŽĎOVOU VODOU
Pri polievaní záhrady šetrite vodou a radšej si kúpte sudy na zber dažďovej vody z odkvapu. Do strednej časti nádoby na dažďovú vodu vyvŕtajte dieru pre plastový kohútik, na ktorý napojíte záhradnú hadicu.
Cez ňu potom samospádom polejte väčšiu časť záhrady v suchom období, a navyše bez nosenia ťažkých krhiel. Dažďová voda je pre rastlinky lepšia než voda z vodovodu. Má nižšie pH, a navyše neobsahuje chemikálie, ako je napríklad chlór.
11. VYTVORTE SI ZÁKUTIE NA RELAXÁCIU
Čas v záhrade si môžete spríjemniť aj vytvorením malých zákutí, ktoré budú slúžiť na odpočinok, relaxáciu, alebo na cvičenie jogy. Na blízku skalku si umiestnite napríklad malú vodnú fontánku so solárnym panelom, ktorá vám zaručí príjemné zvuky tečúcej vody, hodiace sa pri čítaní knihy aj meditácii.
Prírodné zvuky si môžete doladiť tiež tónmi z drevenej zvonkohry, ktorú si zavesíte napríklad pod strechu pergoly.
12. CHRÁŇTE SA PROTI KLIEŠŤOM A KOMÁROM
Kliešte aj komáre radi pijú krv už od začiatku apríla. Zato ich prítomnosť neteší nikoho z nás. Kliešťom sa môžete vyhnúť s vysokými Merino ponožkami alebo s bambusovými podkolienkami, najmä ak trávite veľa času kľačaním v tráve. Vďaka zakrytej koži vám kliešte vylezú maximálne na oblečenie, z ktorého ich už jednoducho strasiete. Zakryté členky vás navyše ochránia aj pred nepríjemným štípaním komárov.
Ak ale chcete komáre aj kliešte zo svojej záhrady doslova vypudiť, môžete si skúsiť nasadiť bylinky, ktoré kliešťom a aj komárom naozaj nevoňajú. Medzi ne patrí levanduľa, mäta, medvedí cesnak a aj rozmarín.
13. PRILÁKAJTE VČELY A UŽITOČNÝ HMYZ
Levanduľa aj mäta môžu prilákať pracovité, užitočné včely. Okrem nich si do záhrady môžete nasadiť napríklad čakanku, ktorá obsahuje látku odpudzujúcu drobných škodcov. Z koreňa čakanky si navyše môžete vyrobiť čakankový nápoj, ktorý je podobný káve. Hodí sa tiež na žalúdočné ťažkosti, aj ťažkosti pri problémoch s cukrovkou.