V DNEŠNOM ČLÁNKU SA DOZVIETE:
- 7 osvedčených rád od našich babičiek na bolesť svalov a kĺbov
- Prečo zahrievanie ovčou vlnou prináša úľavu od bolesti
- Prečo relaxovať vo vani s epsomskou soľou
- Kurkuma zmierňuje chronickú bolesť
- Suché teplo si môžete dopriať suché teplo aj počas spánku
- Liečivú tinktúru z kostihoja si môžete vyrobiť aj doma
- Zázvorový čaj pomáha zmierniť aj reumatické ťažkosti
- Prečo vyskúšať obklad z cibule
Rady našich babičiek
1. Prehrejte si namáhanú oblasť ovčou vlnou
Už naše babičky vedeli, že suché teplo z ovčej vlny pomáha zmierniť bolestivé ťažkosti. Stačí sa zababušiť do huňatej deky, nosiť vlnenú ortézu, alebo ľadvinový pás. Všetky tieto huňaté kúsky z ovčej vlny Merino príjemne prehrejú a tiež vďaka prekrveniu prinášajú úľavu od bolestí.
2. Vyskúšajte kúpeľ s epsomskou soľou
Táto sol je špecifická pre svoje zloženie, obsahuje totiž síran horečnatý, ktorý pomáha uvoľniť svalové napätie, odbúrať stres, vyčistiť pokožku od nečistôt, a dokonca aj odstraňovať nepríjemný zápach nôh. A ako na to? Vo veľmi teplej napustenej vani rozpusťte 1 dcl epsomskej soli na 30 kg hmotnosti človeka a pohodlne v teplej vani relaxujte aspoň 40 minút.
3. Pridajte do svojich receptov kurkumu
Kurkuma, alebo indický šafran obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov a tiež polyfenol kurkumín. Vďaka tomuto výnimočnému zloženiu má kurkuma antioxidačné vlastnosti, pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a protivírusovo. Uľavuje tiež od chronických bolestí svalov a kĺbov a pomáha zlepšiť trávenie. Tak hurá pridať si ju napríklad k mäsu, do mlieka, alebo si z nej môžete urobiť limonádu.
4. Vraví sa, že spánok lieči
Nie je nad to, vyspať sa poriadne do ružova. A prečo túto obvyklú potrebu rovno nespojiť aj so zmiernením bolestí pohybového aparátu? Zababušte sa do huňatej deky z ovčej vlny od hlavy až po päty, vymeňte prestieradlo za vlnené a nechajte na seba pôsobiť blahodarné suché teplo.
5. Vyrobte si doma liečivú tinktúru z kostihoja
Účinok tejto bylinky sa ukrýva už v samotnom názve. Aby ste z nej pre svoje zdravie mohli vyťažiť čo najviac, môžete si doma pripraviť liečivú masť, alebo tinktúru. Tú môžete aplikovať priamo na obväz a prikladať na bolestivé kĺby, svaly, ale aj na kŕčové žily. Viete, ako na to? Radi vám poradíme postup.
Kostihoj patrí medzi vytrvalé rastliny, ktoré si jednoducho vypestujete aj v malej záhradke. Na jar alebo na jeseň vykopete jeho až 30 cm hlboký koreň, ktorý následne umyjete a nakrájate na malé kúsky. Potom si pripravte väčšiu priehľadnú sklenenú fľašu, do ktorej vložíte nakrájané kusy koreňa a zalejete 50 % liehom tak, aby boli ponorené. Fľašu potom položte na teplejšie slnečné miesto a nechajte samovoľne lúhovať. Fľašu s kostihojom sem-tam pretrepte a po mesiaci tekutinu preceďte do malých nepriesvitných a uzatvárateľných fľaštičiek. Takáto tinktúra vám môže vydržať až 3 roky. Nezabudnite, že sa nesmie používať vnútorne. A ak si zatiaľ netrúfate na domácu výrobu tinktúry, môžete si kúpiť masť, alebo balzam s kostihojom z nášho huňatého e-shopu.
6. Uvarte si domáci zázvorový čaj
Koreň zázvoru kúpite ľahko v každom obchode. Doma si ho nastrúhajte, vložte do sitka a zalejte horúcou vodou. Takýto zázvorový čaj vás nielen prehreje, pomôže pri prechladnutí, ale môže tiež pomôcť zmierniť reumatické bolesti.
7. Pripravte si obklad z cibule
Cibuľové silice pomôžu uvoľniť stuhnuté svaly a blahodárne pôsobia aj na zápaly. Obklad z cibule si navyše pripravíte jednoducho počas piatich minút. Cibuľu ošúpte a nakrájajte na hrubšie plátky, následne vložte do gázy a obviažte si koleno, alebo postihnutú oblasť tela. Nechajte pôsobiť až 2 hodiny a potom obväz vyhoďte.
Máte aj vy ďalšie overené rady na bolesť svalov a kĺbov? Podeľte sa o nich s nami.